Sportovní rybaření - Sport Fishing
Z rybářova deníku ...
Z rybářova deníku
   Z rybářova deníku - OBSAH

   2. - 5. dubna 1999:

   Velikonoční rybaření

   Původně jsem chtěl jet na Svátky k rodičům do Trutnova, ale chřipková epidemie v rodině mě donutila změnit plány a tak jsem narychlo musel měnit program. V pátek jsem alespoň odpoledne na skok zašel nad Vratimov na Ostravici za statek v Hrabové. Bohužel jsem s tloušti neuspěl a tak jsem se alespoň bavil lovem hrouzků a střevlí. Docela mě překvapila poctivost záběrů od tak malých rybek na dvacítku a tloušťový háček. Naštěstí bez protihrotu, jinak bych těm střevlím těžko háček vytahoval z tlamky. Počasí přálo a o zábavu bylo postaráno. Vzpomněl jsem si na povídku Oty Pavla "Přijeď, báječně si zachytáš". Podobný pocit jsem prožíval i já.

   V sobotu jsem ze stejného místa šel po vodě až k jezu ve Vratimově, ale chytil jsem jen jednoho tlouště asi 35 cm a opět několik střevlí, kterými se teď Ostravice jen hemží. Vcelku mě překvapilo, kolik sem chodí muškařů. Potkal jsem hned tři, ale neviděl jsem, že by něco chytili. Prý se dá ale dobře zachytat lipan, tloušť, občas pstruh nebo parma.

   V neděli jsem se s rodinou věnoval mimorybářským aktivitám a v pondělí jsem konečně vyrazil na Hartu - letos poprvé. Cestou na své horké místo mě zaujala parta jezerních muškařů, kteří strímrovali kousek za Novou Plání. Docela by mě zajímalo, jak je tento způsob lovu úspěšný a jestli by se k tomu mohl někdo z muškařů vyjádřit.

   Vybral jsem si pěknou zátoku za Novou Plání směrem na Roudno a chytal na hnojáčky na těžko, protože vítr znemožňoval lov na splávek. Záběrů bylo tolik, že jsem nestačil nahazovat a hlídat oba pruty a tak jsem druhý hodil na housku a později na salám ve snaze pokusit se o nějakého kapříka. Potom záběry na tento prut okamžitě ustaly a já se mohl věnovat lovu na jeden prut. Úlovkem byly malí okouni, plotičky a zadařili se i dva okouni kolem 25 cm, které jsem si nechal. Také mě překvapil úlovek candáta asi 45 cm za hubu na hnojáčka. Potěšilo mě, že lonská násada tak rychle vyrostla. Také v zátoce, kde jsem chytal, lovili candáti v hejnu plotičky a cejnky asi tak kolem 10 cm a to tak, že až vyskakovaly nad vodu a najížděli do rybek úplně k samému břehu, až jim lezli jejich pruhované hřbety z vody. Později se přidaly i nájezdy okounů. Také se časem uklidnil vítr a tak jsem nahodil jeden prut na splávek asi 5 - 8 m od břehu a tahal na kousek hnojáčka jednu rybku za druhou, a to jak plotičky tak malé cejny a křížence cejnů s ploticí. Ani jeden z lovících okounů mi však nevzal. Když už mi docházeli hnojáčci, konečně se mi podařilo chytit pěkně vypaseného okouna 30 cm, abych pak v zápětí až do vyčerpání zásob hnojáčků chytal opět jen ty 15 cm. Vcelku jsem si přes svátky moc pěkně zachytal a určitě se na Hartu co nejdříve vypravím znova. Navíc místo, které jsem si zvolil a které jsem si vyhlédl pro jarní lovy už při loňských vláčecích výpravách, mi potvrdilo mé domněnky, že by se tam nemuselo váznout, jak je to jinde na Hartě, bohužel, dost běžné. Pouze jsem přišel o jeden splávek, který se zachytil o potopený smrček pár metrů od břehu. Při snaze si pro něj dobrodit jsem musel na svůj úmysl rezignovat hned metr od břehu, protože už mi málem teklo do broďáků.

   Závěrem jen postesknutí nad nepořádkem na břehu Harty. Uklidil jsem předpisově ten kousek kolem sebe, tak jak ukládá rybářský řád, ale i tak zůstalo na břehu a ve vodě spousta svinstva, které zde rybáři odhazují. Dalším problémem je neexistence košů na odpadky podél vody a tak jsem posbíraný nepořádek musel vézt v igelitce až do Ostravy.

   Pepa Brát

Chceš-li deník doplnit o své vlastní rybářské zážitky, piš, faxuj nebo mejluj! Fotky nejsou na škodu!

OBSAH DENÍKU

FishNET © 1999 PISCIA s.r.o.