Sportovní rybaření - Sport Fishing
Z rybářova deníku ...
Z rybářova deníku
   Z rybářova deníku - OBSAH

   10. dubna 1999:

   Závody na štěrkovně v Dolním Benešově

   Ovlivněn mohutnou reklamní kampaní jsem si šel v pátek 9. dubna zakoupit startovní lístek za 100,- Kč na závody na štěrkovnu v Dolním Benešově, kde bylo po vysazení kaprů 31.3. hájení právě až do závodů.

   Vlak jel už ve 4:40 a tak jsem krátce po páté stepoval u vody a čekal ve frontě na los. Vylosoval jsem si pátý sektor a hned dvojku plac. Výhodou bylo, že se kousek za mnou prodávalo ve stánku občerstvení, a tak i po materiální stránce jsem nikterak nestrádal. V klidu jsem si nachystal všechny 3 pruty, dva na těžko a jeden na plavanou, a jelikož jsem si nevzal žádné futro na zakrmení, v klidu jsem čekal na pokyn startéra a na rozdíl od jiných, kteří krmili ostošest, jsem si vychutnával rodící se jarní den jak vystřižený z tomečkových povídek. Počasí se opravdu vydařilo. V bažině za štěrkovnou kníkala čejka, neklamná známka toho opravdového jara, a pod nohama mi běhala nebojácná myška, která sbírala rozdrobené kousky housky a nosila si je do své nory hned vedle mých vidliček.

   Konečně je to tady. Výstřel z pistole a už to sviští na štěrkovišti. Stovky olůvek, krmítek a splávků s nejrozmanitějšími laskominami letí do vody. První kapr na sebe nedá dlouho čekat. Už za 2 minuty je na splávek zaseknutý první kapr, který má rovných 50 cm. Také mnozí další jsou úspěšní, včetně mého souseda po pravici, který v prvním poločase chytil hned 3 kapry. Na vítězství to ale zdaleka nestačí, protože to by musel chytit hned 21 kaprů.

   Po přestávce od půl jedenácté ale kapří cirkus náhle končí a už se téměř nic nechytlo. Jen asi dva kapry, co jsem tedy viděl já. Nejspíš se nažraly toho množství krmení, které do vody rybáři naházeli a odjeli trávit do stále ještě studených hlubin štěrkovny. Abych Vás dále nenapínal, jak jsem dopadl já? Bohužel jsem byl v té polovině z asi 240 rybářů, kteří nic nechytli. Tedy nic bodovatelného. Já chytil jen velkou plotici, i když do hnojáčka bušili neustále. Chycení kapři byli výhradně šupináči 40-50 cm. Nejvíc se k mému velkému překvapení chytlo na splávek pár metrů od břehu po dobrém (někdy až moc vydatném) nakrmení, což já jsem protaktizoval, protože jsem chytal ze začátku na dalku na těžko. Ale bylo to skvělé, atmosféra dobrá a počasí ideální. Taky jsem od vedle sedícího domorodce získal spoustu cenných rad, kde na štěrkovně a co chytat, protože jsem si koupil i povolenku na štěrkovnu (nechtějte vědět, jak doma žena vyváděla). Na závodech ji prodávali se slevou.

   Po závodech se z tatry vylilo do vody pár metráků pstruhů a od 14.4. ve 4:00 vypukne ta pravá kapro-pstruhománie, i když má se dost ochladit, tak nevím, nevím. Navíc v pátek začíná pstruhová sezóna, takže budu mít méně času na štěrkovnu. V neděli na Hartu už jsem nejel, syn byl čerstvě po nemoci a nemohl ještě ven, a tak jsem se věnoval jemu. I když hra na lovce divé zvěře, pana doktora nebo pilota vlastnoručně postavených letadel má občas taky něco do sebe.

   Pepa Brát

Chceš-li deník doplnit o své vlastní rybářské zážitky, piš, faxuj nebo mejluj! Fotky nejsou na škodu!

OBSAH DENÍKU

FishNET © 1999 PISCIA s.r.o.