Sportovní rybaření - Sport Fishing
Z rybářova deníku ...
Z rybářova deníku
   Z rybářova deníku - OBSAH

   28. - 31. prosince 1999:

   Konec sezóny na Úpě

   Po vánočních mrazech se teploty vyšplhaly přes den opět k nule a tak jsme s tátou vyrazili na osvědčené místo pod Havlovice, ale přestože byla teplota pro zimní rybolov příznivá a ani vítr téměř nefoukal, silné mrazy v předchozích dnech zamkly většinu řeky na ledový klíč. Všechna slibná místa, tloušťové vracáky a tůně, byla zamrzlá a v proudech zase těžko v zimě můžete čekat nějaké tlouště. Ti sedí někde v tůni pod ledem a šetří energii, takže co by dělali v proudu a zbytečně spalovali kalorie, to dá rozum.

   K vodě jsme došli zafoukanou úvozovou cestou podél pily. Byla to dobrá rozcvička na zahřátí. Přímo pod splavem řeka zamrzlá nebyla, ale přesto jsme šli s tátou podél vody po proudu a hledali nezamrzlou tůň. Tátovi se jedno slibné místo podařilo objevit a já pokračoval přímo k ohbí řeky do velké tůně, která byla bohužel zamrzlá. Jen prostředkem řeky se táhl úzký pruh nezamrzlé rychle proudící vody, kde zkoušeli své lovecké štěstí dvě volavky - konkurentky, které se jen nerady zvedly do vzduchu a odletěly směrem po proudu. Podle množství stop na břehu to bylo jejich oblíbené místo.

   Nahazoval jsem do pásu rychle proudící vody, ale žádný záběr nepřicházel. Taky se vlasec a následně splávek s háčkem zachycoval často za okrajky ledu a měl jsem problém s vázkami o led, který byl místy tak silný, že jsem po něm mohl chodit. Přesunul jsem se pak proti proudu, kde byl jediný nezamrzlý vracák přímo pod splavem.

   Zabrodil jsem do vody a chytal se svým dvougramovým splávkem přes proud ve vracáku, který byl až u druhého břehu. Nejprve jsem promarnil jeden záběr, pak jsem chytil násadového duháka kolem 20 cm. Opět jeden záběr šel do prázdna a kreveta byla pryč. Na břehu se objevil táta, který hlásil nulový počet záběrů a upozornil mne, že autobus za chvíli pojede. Proto si zapálil cigaretu a sledoval, zda ještě něco chytnu. Chytil jsem, ale jen dalšího malého duháka. Byla mi taková zima, že po dvaceti minutách v ledové vodě jsem nohy necítil a rozmrzl jakž takž až v autobusu.

   Táta jel domů, ale já na zastávce a v autobuse trochu rozmrzl díky vydatné svačině a sladkém čaji s pořádnou dávkou rumu, a proto jsem se rozhodl vystoupil na Úpě 4 v Bohuslavicích pod splavem. Voda zde byla rozmrzlá díky výtoku vody z ČOV a horní část tůně připomínala spíše ptačí safari. Spousta kachen a pár labutí, nad splavem jsem zahlédl siluetu nehybně stojící volavky. Také běžní celoroční vodní lovci - ledňáčci a skorci - měli napilno a snažili se najít v nezamrzlé vodě nějakou tu potravu. Proto jsem se rozhodl jít chytat více po proudu pod silniční most.

   Během hodiny lovu se splávkem na krevetu jsem měl jeden jediný záběr a výsledkem byl bojující potočák asi 27 cm, kterého jsem si pěkně vychutnal. Bojovnost dobře živené ryby v tak studené vodě mě dost překvapila.

   V pátek jsem se jel rozloučit se sezónou na řeku do Bohuslavic pod výtok z čistírny, ale neuspěl jsem ani na krevety, ani na lososí jikry nebo kostičku salámu. Ale nenudil jsem se. Nejprve jsem na první nához utrhl ve vázce splávek a znova navazoval (0,15 Leska nevydržela tolik co návazec 0,12 mm Umpqua) a pak jsem sledoval párek ledňáčků, kteří létali sem a tam po proudu a zase proti proudu, skorce, který pobíhal po zamrzlém okraji řeky a každou chvíli zmizel pod hladinou, aby se vynořil o pěkných pár metrů dále. Taky jsem se bavil při pohledu na běžkaře, kteří nechápali, že někdo může jít na ryby, když je všude kolem 30 cm sněhu. Po hodině a půl jsem zbylé nástrahy zapojil do potravního řetězce podhorské řeky a šel zase na autobus, doma vyplnil sumář a věnoval se nadále jen přípravě na novoroční půlnoc. Sezóna pro mě definitivně skončila. Těším se, že ta letošní bude alespoň tak úspěšná jako loňská. Jenom jsem zvědav, jak dlouho bude trvat, než vyřídím novou povolenku.

   Pepa

Chceš-li deník doplnit o své vlastní rybářské zážitky, piš, faxuj nebo mejluj! Fotky nejsou na škodu!

OBSAH DENÍKU

FishNET © 1999 PISCIA s.r.o.