Sportovní rybaření - Sport Fishing
Z rybářova deníku ...
Z rybářova deníku
   Z rybářova deníku - OBSAH

   13. - 16. května 1999:

   Výprava na Pastviny

   Ve čtvrtek jsem jel na pozvání MRKmana Libora "Ankla" Bence na Pastviny, resp. nejprve do Opavy, kde jsem dával plazmu a po obědě u rodičů mé ženy dále do Šumperka, kde už mě čekali Libor a jeho kamarád Petr Růžička, řečený Růža, a vzali mě autem až na Pastviny. Po ubytování v chatce asi 50 m od vody a vybalení jsme se šli posadit do místní hospůdky "U mostu", kde jsme se patřičně seznámili a po cestě pojedli a spláchli prach cest. Po chvíli dorazili i další dva členové naší výpravy, Martim Maťák a Roman Čejka z MRKu. V družné zábavě jsme pak setrvali do 9 hodin, kdy nás z hospody vykopli, protože zavírali. Ještě jsme se od chlapů ze sousední chaty dozvěděli, že se chytli jen dva boleni kolem 40 cm. Na chatě jsme nachystali věci na páteční rybolov a šli spát.

   V pátek to ale téměř nebralo, kluci chytli jen čudle - malé okounky, 2 plotičky, pouze rybář ze sousední chaty kapra 41 cm. Tak jsem to v poledne zbalil a nechal se odvézt autem pod přehradu do Nekoře, kde jsem šel pod vyrovnávačku v Nekoři na pstruhy na Divokou Orlici 5. Řeka je to pěkná, ale dno je plné řas, které tvořili na dně místy souvislé koberce. Proto jsem měl wobblera každou chvíli obaleného řasami, ale přesto jsem nachytal spousty pstroužků a i 5 mírových za pátek a sobotu. Ale musel jsem vést wobblera mělko pod hladinou, jinak jsem tahal pořád ty řasy. Zkrátka pstruh se musel chytit dříve než řasy.

   V pátek jsem šel od silničního mostu v Nekoři proti proudu až k hrázi vyrovnávací nádrže v Nekoři. Hned nad mostem jsem chytil potočáka 29 cm, asi o 400 m výš u jakési pily 27 cm a u mostu pod vyrovnávačkou 28 cm. Taky kromě malých pstruhů i jednoho malého sivenka, který byl ale krásně vybarvený jako dospělý mlíčák před třením. Pak jsem ještě jednoho malého chytil na vyrovnávačce v Nekoři a taky jsem viděl pěkného duháka vyskočit po mouše. Takže ryby tam asi budou i větší.

   V sobotu jsem prošel nejprve vyrovnávačku v Nekoři, ale chytil jsem jen 2 malé siveny a ke břehu mi vyjelo několik malých okounů. Na spodním konci vyrovnávačky jsem v jedné zátočině pozoroval amura si 60 cm, jak sbírá z hladiny spadané jehnědy a zbytky květů ze stromů a potom hejno asi 6 kaprů kolem 45 - 50 cm. Bohužel jsem u sebe neměl ani jeden jednoháček a splávek, a než jsem přepsal docházku na lov ryb nedravých, navázal trojháček s bročkem a kusem tatranky, byly ryby fuč. Tak jsem přepsal docházku zase na lov ryb lososovitých a šel pod přehradu na řeku.

   Opět jsem šel od silničního mostu v Nekoři proti proudu a v proudu kousek nad mostem jsem chytil po přímo ukázkovém úderu do prutu krásně zmasilého potočáka 32 cm a na svůj nový vlasec 0,22 mm stroft gtm jsem si ho v proudu mohl pěkně povodit. Naproti zastávce v Nekoři asi o 120 m výš jsem zdolal lipana přes 30 cm za hubu na malého černého wobblera 2,5 cm Salmo Hornet, stejně jako všechny ostatní ryby. Byl krásně vybarvený dočerna s fialovým nádechem a jeho praporec hýřil sytými barvami. Šel samozřejmě zpět. U pily mi spadl po těžkém souboji v proudu další pěkný pstruh hodně přes 30 cm. Měl jsem ho už v mělčině u břehu a rozmíšlel se, jestli ho mám vyhodit rovnou do trávy na břeh nebo přitáhnout ještě ty tři metry k sobě a podebrat, když pstružisko vyřešilo problém po svém. Rozjelo se ke mně, že jsem nestačil navíjet vlasec a vyháklo se. Ale o tůň výše jsem chytil jednoho 29 cm a pak už jen malé pstruhy.

   Kluci jeli v sobotu po pátečním neúspěchu na konec vzdutí přehrady, kde si alespoň zachytali malé okounky a plotičky na wagglery, Libor chytil i jednu pěknou plotici. Rybáři z vedlejší chaty taky amura 60 cm přímo pod chatou. Večer se opět šlo do hospody strávit dojmy z rybaření a v zábavě se pokračovalo i na chatě, a to dlouho přes půlnoc.

   V neděli už jsem na pstruhy nešel a chytal jen u chaty. Bez záběru. Růža vytáhl dva malé kapry, Libor jednu plotici, rybář ze sousední chaty kapra 42 cm a to bylo vše. Takže když nepočítám okounky, byl jsem jediný, kdo chytil mírové ryby. Ale i tak to byl nádherný víkend, Pastviny jsou přehrada malebná a je zde oproti revírům na ostravsku až neskutečný klid, zvláště v tuto roční dobu. Na vyrovnávačce v Nekoři jsem dokonce nepotkal ani jednoho rybáře na celých 17 ha. Kolem řeky rostlo spousty kýchavice, blatouchů a jiného zajímavého "bejlí", louky voněly jarem, po kamenech hopsali konipasi, občas proletěl skorec s bílou náprsenkou nebo modrý drahokam - ledňáček a já si zase připadal jako kdysi doma na Úpě pod Trutnovem, kam se dostanu tak zřídka.

   A pak už jsme jen balily , uklízeli a umývali, a po zastávce u Šumperku na polovypuštěném rybníku jsem autobusem pokračoval do Ostravy, kde jsem tak akorát stihnul náš Hlaváčův vítězný gól na MS v hokeji.

   Pepa Brát

Chceš-li deník doplnit o své vlastní rybářské zážitky, piš, faxuj nebo mejluj! Fotky nejsou na škodu!

OBSAH DENÍKU

FishNET © 1999 PISCIA s.r.o.