Sportovní rybaření - Sport Fishing
Z rybářova deníku ...
Z rybářova deníku
   Z rybářova deníku - OBSAH

   19. května 1999:

   Pstruzi z Ondřejnice

   Ve středu jsem hned po práci vyrazil do Staré Vsi na pstruhy. Letos se mi tady zatím daří, a pokaždé jsem si chytil nějakého toho pstruha alespoň 27 cm. Cestou z Proskovic pěškuy do Staré Vsi jsem nejprve ztratil vestu, přehozenou přes batoh, a kdyby si toho nevšiml řidič projíždějícího auta, asi bych o ni přišel. Po asi 500 m jsem pro změnu zase našel občanku v příkopě u cesty, asi dotyčnému vypadla při nočním návratu z hospody ve Staré Vsi. Záhy jsem chytl stopa a ten asi kilometr, co mi zbýval k mostu ve Staré Vsi se svezl.

   U vody, kam jsem se dostal ještě před pátou hodinou, bylo neskutečné horko. Spocený jsem vrhl do džungle pobřežní vegetace a prodíral se k vodě. Nahodil jsem svého plovoucího wobblera Salmo hornet 4 cm Dace a prochytával tůně kousek od mostu. Bez úspěchu. Šel jsem proto níž po proudu a časem vyměnil Horneta za Rapalku 5 cm original floating Mullet, na kterou mi přišel kousek pod ústím proudu do jedné z tůní ostrý záběr a ryba po záseku ani moc nebojovala. Navíc vzhledem k nezvykle světlému zbarvení jsem zprvu myslel, že jsem podsekl nějakou plotici, ale u břehu začala ryba jančit a já uviděl nezvykle zmasilého potočáka. Podařilo se mi hoale podebrat, a teprve pak jsem zjistil, že nevisí za wobbler, ale je zamotaný za vlasec kolem skřelí a rapalka sloužila vlastně jen jako zarážka oka z vlasce. Pstruh měl 30 cm a byl vysoký ve hřbetu, což mě zpočátku taky vedlo k té domněnce o plotici.

   Pokračoval jsem po proudu od tůně k tůni, a to tak, že jsem tůň přešel a prochytal ji proti proudu, abych ryby nepoplašil. Navázal jsem zpátky původní Salmo a v hluboké tůni pod jedním z jízků mi zabral menší tloušť. Přesunul jsem náhozy do horní části tůně hned pod přepad z jízku a ucítil ránu do prutu. Teď jsem nepochyboval, že je to další potočák. A dokonce stejně zbarvený, zmasilý a třiceticentimetrový. Tento byl ale chycený hezky fortelně natvrdo a ani jeho výpady a výskoky mu nepomohli se osvobodit. Protože bylo stále ještě horko, oba pstruhy jsem vykuchal, vytřel do sucha trávou a tou jim také vycpal břišní dutinu, aby se nezapařili. Pak jsem se rozhodl opět vyzkoušet proud u vtoku do tůně. Asi na popáté se situace opakovala a opět jsem po razantním záběru zasekl pstruha. Tentokrát menšího, jen 27 cm, ale byl stejně zmasilý.

   Zabalil jsem cajk a šel po proudu zjistit, kde je konec pstruhového pásma. Jdu kolem vody, pečlivě se dívám po ceduli, ale ta nikde. Dokonce ani u prvního opravdového splavu, jak je psáno v popisu revíru, jsem ceduli nenašel. Buď je hranice ještě níže, nebo není označená cedulí, což pro mě jako nováčka na zdejších revírech je dost handicap. Raději jsem se otočil a šel zase chtat kousek pod most ve Staré Vsi, protože jsem nechtěl přijít o papíry. Snad časem najduněkoho místního, kdo mi přesně popíše hranici revíru, nebo se hospodář místní organizace chytne za nos a ceduli ke splavu dají.

   K večeru už jsem měl jen pár opatrných záběrů od tloušťů, ale nic už jsem nechytil. Naopak jsem utrhl svého milovaného Horneta. Napoprvé jsem sice jen roztrhl karabinku, ale byl plovoucí a tak jsem si ho nechal splavat do mělčiny a vylovil. Napodruhé jsem uvázl napevno a již při zkušebním pocukání vlasec povolil a byl jsem bez wobblera. Vlasec musel být někde narušený nebo se na dně přeřezal o kuus nějakého rezavého plechu, jinak si to nedovedu vysvětlit, protože jinak je to velice pevný a spolehlivý vlasec.

   Druhý den jsem ještě hodil policajtům do Schránky důvěry tu nalezenou občanku a už se těším na pstruhy k rodičům do Trutnova na poslední květnový týden, kdy má otec narozeniny, a tak mám pádný důvod se k našim vypravit.

   Pepa Brát

Chceš-li deník doplnit o své vlastní rybářské zážitky, piš, faxuj nebo mejluj! Fotky nejsou na škodu!

OBSAH DENÍKU

FishNET © 1999 PISCIA s.r.o.