RYBOLOV V JIŽNÍ AFRICE

Stručný rybářský přehled sportovně nejpopulárnějších ryb Jihoafrické republiky a ostatních států jižní Afriky.

 

SLADKOVODNÍ RYBY

JAR a ostatní státy jižní Afriky jsou obdařeny četnými přehradami a nádržemi (reservoirs).

Je to důsledek vládní politiky podpory hospodaření s vodou jako reakcí na nedostatek vody způsobovaný nepravidelností dešťových srážek v jednotlivých letech.

Naštěstí pro rybáře vodní toky zdejšího regionu jsou plné ryb; dokonce rybářské úřady pravidelně naléhají na rybáře, aby do vod nevraceli některé úlovky, obzvláště pro zdejší rybáře exotického kapra, a také určité původní druhy, jako je mudfish (rod Labeo), které škodí svojí početností. Výjimkou je Largemouth Yellowfish (místní druh parmy Barbus kimberleyensis), velmi ceněný dravec, který vyžaduje k rozmnožování čistou proudící vodu.

Přehrady jsou hlavními revíry pro sportovní rybolov a většina přehrad má dobré zázemí s vybavením pro rybáře.

Nejvýznámější přehrady jsou Lake Kariba v Zimbabwe, Cahora Bassa v Mozambiku a přehrady Vaal, Bloemhof, Gariep, Sterkfontein, Loskop Mkhombo, Albert Falls, Clanwilliam, Pongolapoort a Witbank v JAR, kromě mnoha dalších.

V Lesothu se mohutná přehrada Khatse stává rájem pro pstruhy a zdejší parmy a v Botswaně, v deltě řeky Okavango, kde dosud není původní krajina zasažena výstavbou přehrad, je hlavní oblast lovu dravých tygřích ryb - Tigrfish, sumečků - clariasů a tilapií.

Možnost zachytat si zdejší ryby je příležitost pro každého, kdo propadl kouzlu rybaření!

 

tigří ryba

TYGŘÍ RYBA - BINGA

Hydrocynus vittatus

Bingy jsou zuřiví dravci vyzbrojení řadou jako břitva ostrých zubů, kterými mohou snadno ukousnout neopaatrnému rybáři prst. Vzhledem k tvrdým kostnatým čelistem je nutné použít ostré a silné velké háčky.

Sezóna lovu trvá od září do pozdního května ovšem nejlepších úlovků se dociluje v říjnu, listopadu a únoru.

Binga se podobně jako naše štika orientuje při lovu hlavně zrakem, a proto více ryb se uloví v čistší vodě.

Říční bingy jsou štíhlejší a bojovnější než exempláře z klidné vody.

Tygří ryba nad 5 kg je považována za dobrý úlovek - v průměru připadá jedna zdolaná ryba na 5 záseků!

Binga nepatří v kuchyni k vyhledávaným rybám, ale fillet nebo celá menší ryba ugrilovaná na dřevěném uhlí není vůbec špatná.

 

KAM NA NĚ:

 

JAK NA NĚ

Tygří ryba se loví jak na kusy masa z ryb tak i na umělé nástrahy, plandavky, rotačky a velké umělé mouchy. Jelikož ryby se loví ve špatně přístupných divokých oblastech, kde hrozí nebezpečí útoku krokodýlů, chytají se bingy hlavně ze člunu. Oblíbenou metodou je trolling za jedoucí lodí. Oblíbenou nástrahou je sladkovodní sardinka "kapenta" obývající přehrady Kariba a Cahorra Bassa. V JAR je požívána jako nástraha místní ryba nazývaná zde cejn (bream) nastražená pod velkým splávkem, kde láká svým pohybem bingy v dosti temných vodách přehrady Pongolapoort.

 

NÁČINÍ

Silné pruty 10lb a více mepné multiplikátory s dostatečnou kapacitou silného vlasce. Pro muškaření pruty AFTMA 10 a těžší. Je nutno použít pevné lanko.

 

okoun nilský

OKOUN NILSKÝ

Lates nioloticus

 

Nilský okoun je nejtěžší šupinatá ryba afrických vod s nejnovějším rekordním úlovkem 214lb. Ryby pod 25 kg jsou považovány za nedochůdčata!

Tato ryba má přezdívku "největší okounek" jelikož má podobné tělo a tvar tlamy jako okounek pstruhový. Je nápadně podobný australské Barramundi. Nilský okoun má velkou prostornou tlamu a výrazné oči dravce. Ulovené ryby mají ve zvyku třikrát vyskakovat z vody. Vidět nilského okouna přes 50 kg, jak skáče z vody, je nezapomenutelný zážitek.

Nilský okoun je velice chutná a na trhu ceněná ryba

 

KAM NA NĚ

Pochází z řeky Nil, kde se mu velice dobře daří v Asuánské přehradě, byl však také vysazen do některých jiných jezer, jako je Victoriino jezero, jezero Tanganyika nebo Rudolfovo jezero.

Komerční lov ve Victoriině jezeře vážně ohrozil stavy těchto okounů. Nilský okoun se loví v průběhu celého roku s nejlepším obdobím od září do června.

 

JAK NA NĚ

Nilský okoun je nejčastěji loven trollingem za použití velkých umělých nástrah vedených na hloubce od 7 do 20 m v závislosti na počasí. Jelikož nilští okouni jsou hltaví dravci, zkušení průvodci vyhledávají místa, kde se shromažďují hejna menších ryb. Účinné jsou též živé nástrahy.

 

NÁČINÍ

Vhodné jsou silné pruty určené k lovu ze člunu a robustní multiplikátory. Příliš slabé vlasce se nedoporučují.

 

clarias

SUMEČEK LABYRINTNÍ - CLARIAS

Clarias gariepinus

Je to největší nešupinatá ryba jižní Afriky. Současný rekord registrovaný IGFA je 36 kg. Clarias, zde často nesprávně nazývaný "barbel=sumec" je schopen díky přídavnému dýchacímu orgánu - labyrintu dýchat nejen kyslík rozpuštěný ve vodě, ale i vzdušný kyslík, takže v suchých obdobích je schopen se přesunovat do lepších podmínek i mimo vodu. Jsou to skvělí bojovníci obývající celou oblast jižní Afriky. Jsou to sice dravci, ale živí se i detritem a uhynulými živočichy. Je však dokázáno, že clarias dává přednost čerstvým nástrahám.

Během zimy sumečci snižují svou aktivitu, zatímco v letních měsících je nejlepší doba jejich lovu, obzvláště pak pozdní léto.

Africký sumeček je velice chutná ryba (stejně jako jeho američtí příbuzní - sumečci rodu Ictalurus).

 

KAM NA NĚ

Sumečci obývají všechny vody v JAR s výjimkou Kapska.

 

JAK NA NĚ

Sumečci jsou loveni na široké spektrum nástrah, avšak čerstvá ryba jako nástraha pocházející z místa lovu je považována jednoznačně za nejlepší. Hmyz a zpracované nástrahy se také osvědčují stejně jako umělé nástrahy - třpytky, voblery a umělé mušky. Pravidlo při lovu clariasů zní :"čím větší nástraha, tím větší ryba".

 

NÁČINÍ

Vhodné je jakékoliv náčiní pro lov ve sladkých vodách, ačkoliv na lov velkých exemplářů je doporučováno robustnější náčiní s vlascem o testovací pevnosti 10 kg. Současný světový rekord registrovaný IGFA byl uloven s použitím multiplikátoru Phoenix. Jako nástraha byl použit celý 2 kg kapr.

 

SUMEC VUNDU

Heterobranchus longifilis

Tento sumec je jakousi větší verzí clariase. Dorůstá větších rozměrů než clarias a byli uloveni jedinci přes 50 kg.

Vyskytuje se v Zimbabwe a je často uloven při lovu tygří ryby.

ostatní - viz clarias.

 

parma

PARMY - VELKOÚSTÁ A MALOÚSTÁ

Barbus kimberleyensis a Barbus aeneus

V posledních letech prudce vzrůstá popularita lovu parem muškařením.

Parma velkoústá není kulinářsky oblíbená, ale maloústá parma je považována za chutnou rybu.

 

KAM NA NĚ

Parmy jsou doma jak v povodí řeky Orange tak řeky Vaal. Dolní tok řeky Orange na severovýchodě JAR je považován za ráj místních parem. Vzhledem k nutnosti tekoucí vody pro výtěr je do nádrží a přehrad uměle nasazována. Nový vhodný revír pro maloústou parmu vznikne po dokončení přehrady Khatse v Lesothu, která je součástí rozsáhlého vodohospodářského projektu.

 

JAK NA NĚ

Velkoústá parma je velice zdatný dravec a tak zabere na nejroztodivnější umělé nástrahy, ale i živé nástrahy (pokud je to dovoleno) jako rybky nebo hmyz.

Její menší příbuzná, maloústá parma, je také velký dravec, který ovšem rovněž přijímá i jiné nástrahy, jako je ochucená kukuřice či různá těsta.

Neustále se zvyšuje obliba lovu parem muškařením, což je velice vzrušující způsob lovu této bojovné ušlechtilé ryby.

 

NÁČINÍ

Vhodné je vláčecí náčiní pro sportovní rybolov s vlascem o testované pevnosti 4 - 8 kg, popřípadě odpovídající muškařská výbava.

 

tilapie

Tilapie mosambická (Tlamovec mosambický)

"BLUE KURPER" v JAR a "CEJN - BREAM" v Zimbabwe

Oreochromis mossambicus a Tilapia rendalli

Tlamovci (Tilapia spp) jsou považovány za jedny z nejchutnějších ryb v JAR a vynikající sportovní ryby pro lov jemným náčiním. Mezi sportovními rybáři je oblíbeno více druhů tilapií, hlavně Tilapie "modrá" a "rudoprsá". V menší míře se loví i některé menší druhy jako jsou tilapie "kanárková" a "pruhovaná".

Tilapie mosambická je v mnoha aspektech africkým ekvivalentem severoamerických "crappies" a slunečnic (rod Lepomis).

Tilapie jsou všežravci, kteří během zimních měsíců "odpočívají". V pozdním létě naopak jejich příjem potravy přechází v jakýsi záchvat žravosti, aby si vytvořily dostatek energetických rezerv pro období "zimního klidu" . V pozdním létě, rozuměj březen, duben a počátek května, se loví největší tilapie. Proto byla na ochranu stavů těchto ryb zavedena nejmenší lovná délka a limit 20 ks na osobu a den.

Národní jihoafrický rekord Tilapie mosambické (Blue Kurper) je 3.5 kg a ryby nad 1 kg jsou považovány za slušné úlovky.

 

KAM NA NĚ

Tilapie mosambická a někoik dalších druhů rodu Tilapia jako "třískvrnná", "velkoústá", se vyskytují v teplejších, níže položených oblastech v JAR, Mozambiku, Zimbabwe a Botswaně.

 

JAK NA NĚ

Obvyklou nástrahou na Tilapie je a trs žížal na na háčku s dlouhým ramínkem nastraženým poblíž hladiny, ale stále narůstá obliba lovu na nástrahy jako jsou jigy a malé rotačky.

 

NÁČINÍ

Ideální je jemné náčiní s vlascem o testované pevnosti mezi 1 až 4kg .

 

Labeo ssp.

AFRICKÉ "MŘENKY" - MUDFISH

Labeo rosea a Labeo capensis

"Rudonosá" mřenka (L. rosea) a "oranžská" (L.capensis), také nazývaná "vaalská" jsou mezi jihafrickými rybáři velice populární sportovní ryby.

Mřenka je někdy povařována za sladkovodní "V6" díky své bojovnosti. Národní jihoafrický rekord obou druhů je něco přes 2 kg. Je to mírně protáhlá ryba s výraznými šupinami. Je považována za vynikající rybu pro přípravu ryby na kari, neboť právě kari směs změkčí její velké množství drobných kůstek. Její maso je bílé a vynikající chuti.

 

KAM NA NĚ

Tyto mřenky se vyskytují v povodí řek Orange a Vaal. Dobře berou hlavně během celého léta a na podzim (od října do pozdního května). V řekách a nádržích se vyskytují velice hojně, takže jejich lov není nijak omezen.

 

JAK NA NĚ

Mřenky jsou býložravci, takže za nástrahy slouží převážně ochucená kukuřice nebo mlé kuličky těsta na háčku typu krystalka, obdobně jako u nás jiné bílé ryby, a to hlavně s průběžným splávkem poblíž dna. Záběr může být jak prudký tak velice jemný, a jelikož mřenky se nejčastěji zaberou až těsně u lodi nebo břehu, bojují velice divoce a srdnatě. Proto bývá velice důležitý kvalitní naviják s citlivou brzdou.

 

NÁČINÍ

K lovu mřenek je nejvhodnější jemné vybavení s průběžným splávkem.

 

kapr

KAPR

Cyprinus carpio

Kapr je v Africe nepůvodní druh a byl sem introdukován v sedmdesátých letech minulého století z Británie. Je to velice přizpůsobivá ryba, která právě zde v jižní Africe nalezla skvělé podmínky k životu. Výsledkem je, že v převážné většině zdejších revírů prosperují početné populace kapra. Dorůstá zde značných rozměrů s rekordem JAR o hmotnosti 26 kg. Jinak kapři přes 10 kg jsou zde celkem běžní.

Lov kaprů je proto v JAR, stejně jako u nás, nejpopulárnější způsob lovu, a každý rok se mu věnují desítky tisíc rybářů po celé zemi. Návštěvníci z Británie a kontinentální Evropy hojně využívají skvělé příležitosti lovit kapry v JAR, protože ryby jsou zde opravdu velké a při použití jemného evropského stylu lovu jsou skvělými bojovníky.

 

KAM NA NĚ

Po celé Jižní Africe - doslova v každém rybníku, jezeře, přehradě či v řece se vyskytují kapři. V jiných částech Afriky to není zas až tak obvyklé, protože zde se kapři zpravidla nevysazovali.

Nelepších pět revírů, kde se to kapry jen hemží, jakýsi "Top Five", jsou Florida Lake na západním předměstí Johannesburgu, přehrada Braam Raubenheimer Dam ve východním Lowveldu, přehrady Bloemhof a Gariep v severním a jižním Svobodném státě (Free State), přehrada Loskop Dam v severovýchodním Middelveldu, Hartbespoort Dam poblíž Pretorie a Zeekoeivlei v Kapsku. Tento stručný výčet je však pouze špičkou ledovce, neboť v JAR je mnoho vynikajících revírů hostících velké kapry.

 

JAK NA NĚ

Nástrahy a návnady k lovu kaprů jsou předmětem mnoha pojednání četných knih a časopisů všude v kaprařském světě. V JAR, stejně jako jinde ve světě, je základem kukuřice a pšenice plus nepřeberné množství různých přísad, posilovačů, esencí a barviv. Základem je lov ze břehu na stojatých vodách, ačkoliv obliba lovu kaprů z lodi se rychle zvyšuje.

 

NÁČINÍ

V Jižní Africe se používá stejné vybavení k lovu kaprů, jaké známe z našich podmínek. Je to pochopitelné, protože lovu kaprů se věnují hlavně návštěvníci z Evropy a místní imigranti.

 

PSTRUZI

Oncorhynchus mykiss and sakmo trutta

Pstruzi jsou v Jižní Africe rovněž nepůvodní. Jak duhák tak potočák sem byli vysazeni. Výborné podmínky prp lov pstruhů jsou ve výše položených oblastech, zvláště pak ve východním a jižním Kapsku a řekách a potocích Drakensbergových hor. Tažní pstruzi se také vyskytují, ale zdaleka nejsou hojní, protože vhodných řek, kde mohou bez problémů táhnout do moře a zpět, díky výstavbě četných přehrad není mnoho. Zachování lovu pstruhů v Jižní Africe je možné jen díky velkému množství soukromých pstružích líhní. Neoficiální rekord pstruha duhového je více než 6kg.

A nyní ještě stručně k lovu pstruha ve zbytku Afriky. Dobré podmínky jsou zvláště v Zimbabwe a Keni, kde vzrůstá počet nasazovaných ryb a zvláště soukromé revíry jsou zárukou dobrých úlovků.

Výlety za pstruhy v Africe jsou často kombinovány s výpravami na jiné ryby, třeba parmy, nebo návšťevou rezervací zvěře či lovem zvěře v honebních revírech.

 

okounek pstruhový

OKOUNCI PSTRUHOVÝ A ČERNÝ

Micropterus salmoides a Micropterus dolomieu

Okounek pstruhový i černý, původem z Floridy, byly vysazeni také do vod JAR a Zimbabwe. Jihoafrický národní rekord okounka pstruhového je přes 6 kg. Nadějně vypadá projekt zdomácnění okounků v provincii KwaZulu-Natal, který aktivně podporuje i provinční úřad ochrany přírody a každoročně se vysazuje velké množství násad. V ostatních provinciích se dívají na okounky naopak s despektem. Panují totiž obavy, že by, podobně jako okoun nilský v jezerech Malawi a Tanganika, mohl díky své žravosti ohrozit tamní populace původních druhů menších ryb.

Organizace sdružující zájemce o lov okounků, jako je Jihoafrický svaz lovců okounků, pořádají často závody v lovu okounků, které jsou velmi populární.

Okounek černý se vyskytuje spíše ve výše ležících a chladnějších oblastech.

Navzdory ne příliš vstřícnému "úřednímu" stanovisku je lov okounků v Jižní Africe a Zimbabwe široce rozšířenou a oblíbenou zábavou.

 

MOŘSKÝ RYBOLOV

Vody omývající břehy Jižní Afriky hostí více než 2 200 známých rybých druhů, díky nimž je zde provozován nejlepší plážový rybolov na světě. Zde je stručný přehled:

 

smuha

SMUHA SP. (Kabeljou v JAR a Jewfish v Australii)

Argyosomus hololepidotus

Jeden z nejpopulárnějších druhů ryb při plážovém rybolovu. Také je vysoce ceněna pro chuť svého masa. Otolity z velkých ryb jsou velice ceněny a používají se k zdobení náhrdelníků a prstenů. Smuhy se loví během celého roku v závislosti na lokalitě, ale za nejlepší období je považován únor až duben. V Namibii se loví velké exempláře v prosinci a lednu. V Natalu jsou velké smuhy nad 40kg známy jako "daga".

 

KAM NA NĚ

Smuhy se vyskytují podél celého jihoafrického pobřeží, a to jak na mělčinách tak v hlubší vodě.

 

NÁČINÍ

Smuhy se nejčastěji chytají na sardinky, jejich části a pastu ze sardinek a olohní. V létě se také chytá ne velké pilkery.

Pro plážový lov smuh se používají střední až těžké surfové pruty od 12 do 14 stop. Vlasec o testované pevnosti od 4 do 15 kg a naviják nejčastěji multiplikátor nebo jiný naviják běžně používaný při plážovém rybolovu.

 

elf

ELF (Tailor, Shad nebo též Bluefish)

Pomatomus saltatrix

V sezóně lovu této oblíbené ryby potkáte na pobřeží od Kapska po Natal tisíce příbojových rybářů. Její zvláštností je totiž každoroční migrace podél pobřeží z Kapska na sever do vod u pobřeží provincie Natal. "Elf" má stanovenou dobu hájení od (30. září do 30. listopadu) a denní limit je omezen na 5 ks/den. Minimální zákonná délka je 30 cm. Je to hltavý dravec , který se nejčastěji loví na kusy rybího masa nebo umělé vláčací nástrahy jako jsou třpytky, woblery aj.

 

KAM NA NĚ

Všude podél východního pobřeží.

 

NÁČINÍ

Nejefektivnější nástrahy jsou krájené sardinky a třpytky. Jejich žravost je taková, že se dají ulovit dokonce na prázdný háček!

Vhodné je lehký až střední surfový prut a vlasec o testované pevnosti 4 až 10 kg (v závislosti na síle příboje).

 

vidlatka tuňákovitá

VIDLATKA TUŇÁKOVITÁ - GARRICK (Leervis)

Lichia amia

Vidlatky jsou nenasitní žrouti a zároveň jsou považovány za špičkové sportovní ryby, a nejen v Africe. A to jak při lovu z lodi, ale i mezi plážovými rybáři.

 

KAM NA NĚ

Vyskytují se podél východního pobřeží od Kapska po Natal. Občas se uloví i v zátoce Henties Bay v Namibii.

 

NÁČINÍ

Používají se střední až těžké surfové a vláčecí pruty. Jako nástraha slouží nejčastěji sardinka nebo některá z umělých vláčecích nástrah.

 

Grunter

"SKVRNITÝ" GRUNTER

Pomadasys commersoni

Tuto mezi rybáři neobyčejně populární rybu bez českého jména můžeme ulovit v lagunách, ústích řek a na mělčinách do 50 m. Každoroční " Grunteří tah" do ústí řeky Svaté Lucie v Zululandu je podívaná, kterou byste si neměli nechat ujít. Je to i chuťově vynikající ryba.

 

KAM NA NĚ

Ústí řek a laguny od Kapska až po Natal.

 

NÁČINÍ

"Grunters" jsou ryby dna a proto za nástrahu slouží nejčastěji malí krabi nebo píseční červy. Dostatečné je jemné až střední rybářské náčiní.

 

"GALJOEN"

Coracinus capensis

Název této ryby je odvozen od holandského názvu pro "galleon". Je to jihoafrická národní ryba a mezi gurmány velice ceněna pro kvalitu svého masa.

 

KAM NA NĚ

Obývá vody od Kapska na sever až po Namibii a nejčastěji se vyskytuje poblíž porostů chaluh.

 

TACKLE

Za nástrahu nejčastěji slouží maso ze škeblí. Používá se jemné až středně silné náčiní.

 

kranas

KRANAS OBROVSKÝ - GIANT KINGFISH

Caranx ignoblis

Mezi příbojovými rybáři velice oblíbená ryba, jejímuž lovu se každoročně věnujeí tisíce nadšenců.

 

KAM NA NĚ

Vyskytují se převážně ve vodách provincie Natal a Mozambiku.

 

NÁČINÍ

Používá se spíše střední až silné náčiní vzhledem k možným záběrům až 20 kg ryb, zpravidla lovených na třpytku!

 

WAHOO

Acanthocybium solandri

Tato známá lovná ryba je lovena převážně ze člunů, ale v teplejších oblastech, jako jsou Natal a Mozambik, se loví i ze břehu na surfové pruty v příboji.

 

KAM NA NĚ

Loví se na východním pobřeží od Transkei po Mozambik a Keňu.

 

NÁČINÍ

Stejně jako Kranas obrovský - Kingfish

 

zlak nachový

ZLAK NACHOVÝ (KORYFÉNA VELKÁ) - DORADO

Coryphaena hippurus

Ve světě znám jako "mořské kuře". Rád se združuje poblíž předmětů plovoucích na hladině nebo jiných objektů v moři.

 

KAM NA NĚ

Dorado je v mořích a oceánech široce rozšířená ryba, která se vyskytuje i podél celé jižní Afriky.

 

NÁČINÍ

Stejně jako Kranas obrovský - Kingfish

 

tuňák

TUŇÁCI

Tuňák obecný - thunnus thynnus (Yellowfin tuna), tuňák bílý (křídlatý) - thunnus alalunga (Longfin tuna), tuňák pruhovaný (bonito) - Euthinus pelamis (Skipjack) a tuňák malý (Euthinus affinis), tyto všechny druhy jsou loveny ze člunů ve vodách jižní Afriky. A právě rybářská výprava na 50tistopovém člunu pro lov tuňáků z přístavu Hout Bay v Kapském Městě je pro mnoho rybářů tím pravým důvodem pro rybářskou návštěvu Jižní Afriky!

 

Mackerel

KING MACKEREL

Scomberomorus commersoni

King mackerel je v Jižní Africe běžně znám jako 'couta'. S oblibou ji loví rybáři ze člunů a to od Kapska podél východního pobřeží až po Mozambik a Keňu. Za vrchol sezóny je považováno léto, kdy ryby migrují blíže k pobřeží. Její příbuzná, "Queen mackerel", běžně známá jako "Natal snoek - natalská štika", je rovněž velice populární.

 

marlin

MARLINI a MEČOUNI - BILLFISH

Černý, modrý a občas i pruhovaný marlin se běžně loví ve vodách Natalu a dále na sever Mozambiku a Keni. Také plachetník se zde běžně vyskytuje. Marlin "širokozobý" (Broadbill Spearfish) obývá hlavně vody Kapska, kde se loví hlavně v noci na velkých hloubkách.

 

"SLONÍ" RYBA - ELEPHANTFISH

Callorhinchus capensis

Tato ryba obývá chladné vody na západním pobřeží až po Namibii. Tato starobylá ryba je považována za jakýsi spojovací článek mezi žraloky a vývojově mladšími kostnatými rybami. Je to skvělý bojovník a zároveň je ceněna pro své chutné maso. Tato ryba se vyskytuje přeci jen dosti daleko od pobřeží a proto její úlovek je považován za cennou trofej.

 

žralok

ŽRALOCI

Ačkoliv byl žralok lidožravý, známý též jako velká bílý žralok, zbaven jakýchkoliv omezení pro sportovní rybolov, na své ulovení čeká stále mnoho druhů žraloků, kromě lidožravého i žralok tygří, mako, zambezský, měděný, psohlav či kladivoun, kterými se vody jižní Afriky jen hemží.

 

parejnok

REJNOCI & PAREJNOCI

Ve vodách jižní Afriky žije velké množství druhů rejnoků a parejnoků a jejich pověstná bojovnost na udici a tajuplný způsob života jsou výzvou pro všechny sportovní rybáře!

Rejnoci a parejnoci, jako například rejnok ostnatý, rejnok čtyřoký či parejnok elektrický, poskytují mnoho příležitostí ke skvělým zážitkům při jejich lovu, a to jak z lodi, tak ze břehu.

 

POZNÁMKA: Pokud se chcete o rybolovu v Jižní Africe dozvědět více, obraťte se, nejlépe v angličtině, na některého z místních rybářských průvodců

 


FishNET © 1997-1998 PISCIA Ltd.